• Murat Varol

Bitkileriniz İçin Hangi Saksının Uygun Olacağına Gelin Birlikte Karar Verelim.

En son güncellendiği tarih: Oca 13

Saksı çeşitleri, özellikleri, avantajları ve dezajantajları gibi tüm detayları ile Keops Kaktüs’ün kurucusu Mimar Murat Varol sizler için kaleme aldı.


Öncelikle saksıları 2 başlık altında toplayabiliriz. Tahliye deliği (delikli) bulunan ve Tahliye deliği (deliksiz) bulunmayan saksılar olarak ayrı ayrı inceleyelim.


-Tahliye Deliği Bulunan (Delikli) Saksılar

Bu saksı çeşitleri genellikle fazla bitkiye sahip olanların tercih ettiği modellerdir. Bitkilere üstten (Örn. Fıskiye yardımı ile) yapılan yoğun sulamalarda fazla suyu tahliye etmeye (dışarı atmaya) yarayan delikler bulunmaktadır. Dış mekanda bakılan bitkiler bulunduğunuz ilin hava şartlarına göre örneğin fazla yağış alan bir bölge ise bu saksılar işinizi kolaylaştırabilir. Saksı tabanında bulunan bu delikler fazla suyun tahliye edilmesine yardımcı olarak toprağınızın ıslak kalmasını ve bitki köklerinin uzun süre nemli kalıp çürümesini engeller. Aynı zamanda bu delikler sayesinde bitki köklerinizin hava almasına yardımcı olur. Bu bitki sağlığı açısından önemlidir. Hemen hemen her saksı tipinin (plastik, terracota, seramik vb.) altı delik olan çeşitini bulmak mümkündür. Keops Kaktüs olarak müşterilerimize en çok tavsiye ettiğimiz saksı tipi Tahliye deliği bulunan saksı çeşitleridir.


-Tahliye Deliği Bulunmayan (Deliksiz) Saksılar

Genellikle seramik saksıların tahliye deliği bulunmaz. Çünkü çoğunlukla iç mekanlarda tercih edilir ve saksı altlığı (tabağı) kullanılması istenmez. Dekoratif açıdan tamamlayıcı objeler olarak kullanılırlar. Bu tür saksılar bitki sağlığı açısından riskli görünsede doğru ekim yöntemleri ile bu riskleri ortadan kaldırmak mümkün. Peki nedir bu doğru ekim yöntemleri? Öncelikle bitkinizi tahliye deliği olmayan bir saksıya ekmeden önce saksınızda drenajı (suyun tahliye edilmesi) sağlamalısınız. Doğal çakıl taşları, iri taneli dere kumu, lav taşı, pomza taşı vb. malzemeler sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Saksı alt tabanına saksınızın 1/4 üne (çeyreğine) kadar bu saydığımız doğal malzemelerden eklerseniz yoğun sulamalarda fazla suyun bu bölüme inmesini kolaylaştırmış ve bitkinizin köklerinin çürümesini engellemiş olursunuz. Bahsettiğimiz bu malzemeleri saksınızın çeyreğine kadar ekledikten sonra, kalan kısma bitkinizin ihtiyaçlarına uygun bir toprak karışımını ekledikten sonra bitkilerinizi gönül rahatlığı ile bu saksılara ekebilirsiniz.


Sırlı ve Sırsız Saksılar

Kimi saksılar komple sırslı kimi saksılar komple sırsız kimileri ise dışı sırlı içi sırsız olarak üretilip satışa sunulmaktadır. Peki nedir bu sır? Sır basitce anlatmak gerekirse cila demektir. Parlak ve temiz bir görünüş elde etmenize yardımcı olur. Terracota (toprak) saksılar genellikle sırsız yada dışı sırlı içi sırsız olarak üretilmektedir. Sırsız yani cilasız terracota saksılar su emme özelliği olduğu için bitkilerinizin sağlıklı gelişip büyümelerinde sizlere yardımcı olacaktır. Dışı sırlı içi sırsız olanlarda aynı şekilde bitkilerinizin mutlu gelişimleri için tercih edilebilir. Komple sırlı olanlarda ise dekoratif açıdan göze daha hoş gelir. Keops Kaktüs olarak bahsetmiş olduğumuz doğru ekim teknikleri uygulanarak istediğiniz saksı modelini seçebileceğinizi belirtmek isteriz. Tercih tamamen size kalmış :)

Plastik Saksılar

Plastik saksıların son yıllarda değişik tasarımları ile öne çıktığını görüyoruz. Farklı varyasyonları bulunmaktadır. Mermer görünümlü, ahşap görünümlü, vb. birçok renk ve ebatta plastik saksı çeşitlerini bulmak mümkündür. Diğer saksı çeşitlerine göre daha uygun fiyatlı olduğundan ve hemen hemen her modelinin tahliye deliği bulunmasından dolayı çokça tercih edilen bir saksı çeşitidir. Plastik malzemelerin doğaya verdikleri zarar göz önünde bulundurularak tercih edip etmemek tamamen size kalıyor :)

Seramik Saksılar

Ana malzeme kildir. Elde yada makinede şekillendirildikten sonra sertleşmesi için yüksek ısıda fırınlarda bekletilir. En çok tercih edilen saksı çeşitlerinden biridir. Genellikle tahliye deliği açılmadan üretilmektedir fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi doğru ekim teknikleri uygulanırsa gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sayısız renk, şekil ve desen alternatifleri bulunan bu saksılar dekoratif açıdan tamamlayıcı öğe olarak çokça tercih edilir. Genellikle iç mekanda bakılan bitkiler için kullanılır.

Terracota (Toprak) Saksılar

Doğal malzemeden üretildiği için çevre dostudur. Terracota (toprak) saksılar bitki sağlığını korumada yardımcı oldukları için en çok tercih edilen saksı türüdür. Farklı varyasyonlarını (renk, ebat) bulmak kolaydır. Havayı geçiren, suyu emen bir malzeme olduğu için bitkileriniz bu saksılarda oldukça mutlu olacaklardır. Genelde altı delik olarak satılanlarını bulmak mümkündür. Tercihe göre altı delik olmayanlarda seçilebilir. Tahliye deliği bulunmayan çeşitlerinin istenildiğinde küçük bir tornavida ile altlarını delmek oldukça kolay bir işlemdir. Keops Kaktüs olarak en çok tercih ettiğimiz ve önerdiğimiz saksı türüdür.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör