• Murat Varol

KAKTÜS TOPRAĞI NASIL OLMALI?

En son güncellendiği tarih: Oca 13

Öncelikle kaktüsler geçirgen toprakları sever. Sulandığında suyu hemen süzen ve çabuk kuruyan bir toprak karışımı elde etmelisiniz. Aynı zamanda köklerin rahatça büyüyüp gelişmesi için toprağınızın havalı olması gerekmektedir. Benim önerim cocopeat, küçük dere çakılı, Vermikülit, zeolit, volkanik tüf, ponza ve bahçe toprağını karıştırmanız. torf kullanmanızı önermiyorum çünkü torf çok sulandığında balçık haline geliyor az sulandığında ise kuruyup kas katı kesiliyor ve bitkilerin kökleri kesinlikle sulanmıyor. Bu durumda bitkinizin ölmesi an meselesi. Bu saydığım malzemeleri internetten sipariş ederek kolaylıkla satın alabilirsiniz. Kaktüsleriniz bu karışım sayesinde çok iyi gelişim gösterecektir.


KAKTÜSLERDE SULAMA NASIL OLMALIDIR?


Açıkçası bunun bir reçetesi bulunmamaktadır. Bulunduğunuz yerin ilkim ve hava şartlarına göre bu değişkenlik gösterir. Kaktüslerinizi sürekli gözlemlemelisiniz. Toprağın üstünün kuruduğunu görenler hemen suluma yapıyor ve kaktüslerini kaybediyorlar. Aslında toprağın altı nemli olabiliyor. Benim önerim küçük bir ahşap çubuk alıp toprağa batırıp saksı altındaki toprağın nemini kontrol etmeniz. Bu sayede saksınızın dibindeki toprağın nemli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Toprağınızın tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda bol miktarda su verip toprağı tekrar tamamen kuruyana kadar su vermemelisiniz. Unutmayın kaktüsler suyu sevmezler :)


KAKTÜSLERDE SAKSI DEĞİŞİMİ NASIL OLMALI?

kaktüslerinizin saksısını değiştireceğinizde her zaman bir boy büyük saksı kullanmalısınız. kendilerinden çok daha büyük saksılarda gelişimleri yavaş olacaktır. Ayrıca sulama yaptıgınızda toprağın kuruma suresi büyük saksılarda uzun olacağından kaktüsünüzün ölme ihtimali yükselecektir. Kaktüsünüzü bulunduğu saksıya sığmadığında bir boy büyük saksıya almanız en doğrusu olacaktır.


KAKTÜSLERDE BİTKİ BESİNİ NE ZAMAN VERİLMEDİR?

kaktüslerinizde sıvı bitki besinlerini bahar aylarında vermelisiniz. Kışın uyuyarak gelişimlerini durduran kaktüsler enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi bitki besin takviyeleri ile sağlayabilirsiniz. Sulama sularına yazıldığı ölçekte bitki besini ekleyip karıştırarak bitkilerinize bahar aylarında verebilirsiniz. Dikkat edelim kış aylarında kesinlikle bitki besini vermeyelim.

KAKTÜSLERDE SAKSI SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Ben genellikle altı delik toprak saksıları tercih ediyorum. çünkü toprak saksılar suluma yaptıktan sonra suyun çabuk kurumasına yardımcı oluyor. Seramik saksıları da tercih edebilirsiniz. Altı delik saksıları genelde tavsiye ederim çünkü suyun tahliyesinin kolay olması çok önemli. Altı delik olmayan saksıları kullanmak isterseniz saksınızın alt tabanına toprak koymadan önce mutlaka çakıl taşı koyup suyun drenajını sağlamalısınız. aksi halde bitkinizin ölmesine sebep olursunuz.

KAKTÜS YETİŞTİRECEĞİNİZ ORTAM NASIL OLMALI?

Kaktüsler hava sirkülasyonunun bol olduğu yerleri severler. Ev içinde bakılıyorsa bulunduğu oda sürekli havalandırılmalı. Direk güneş ışığına maruz kalacağı yerlere konumlandırmayın. Yarı gölge yada günün sadece birkaç saati güneş alacak yerler konumlandırın. Sürekli güneş ışığına maruz kalan kaktüslerde güneş yanığı olma ihtimali yüksektir.

13 görüntüleme0 yorum